قانون کنترل صادرات

یکی از بندهای قانون کنترل صادرات آمریکا می گوید که تمام شرکتهای آمریکایی و شرکتهایی که با آمریکا روابط تجاری دارند نمی توانند و نباید با کشورهایی مانند ایران، کوبا، سودان، سوریه و کره شمالی تبادل اطلاعات کنند. البته این قانون فقط شامل مدیران شرکتها نمی شود بلکه تمام کارمندان نیز باید این نکته را رعایت کنند. در کلاسی که راجع به این موضوع شرکت کرده بودم حرف اول ارایه کننده این بود: کنترل صادرات برابر با قدرت و سیاست است و ربطی به عقل و منطق ندارد.

خیلی هاتان موقع نصب نرم افزار گزینه قبول کردن لیسانس نرم افزار را انتخاب کرده اید. مثلا موقع نصب آکروبات ریدر. آیا تا به حال این لیسانس را خوانده اید؟ یکی از بندهای این توافق لیسانس به صراحت به این اشاره دارد که این نرم افزار نباید در کشورهای مشمول قانون کنترل صادرات آمریکا مورد استفاده قرار گیرد. با این استدلال استفاده از نرم افزارهای آمریکایی در ایران خلاف این قانون است. ساده ترین اینها هم نرم افزار پایه ویندوز است. یعنی من اگر در شرکتی کار کنم که با آمریکا رابطه تجاری دارد نمی توانم لپ تاپم را به ایران ببرم چرا که این لپ تاپ دارای نرم افزار آمریکایی است و من در صورت استفاده از آن مرتکب عمل خلاف قانون شده ام و می توانم تحت تعقیب قرار بگیرم.

مسخره ترین بند این قانون راجع به ارتباط علمی آمریکاییها با مثلا ایرانیهاست. طبق قاتون آمریکایی های شاغل در شرکتی که من ایرانی در آن کار می کنم نمی تواند راجع به مسایل فنی با من صحبت کند یا اگر جلسه ای باشد که راجع به یک مساله فنی در آن بحث می شود یکی از ماها باید جلسه را ترک کند. در کلاسی که در آن هستم سه آمریکایی وجود دارند و سعی بر آن است که من با هیچکدام از آنها هم گروه نشوم چرا که ممکن است تبادل اطلاعات فنی صورت بگیرد!

فردای مراسم تحلیف اوباما یکی از آمریکاییها سراغ من آمد و با لبخند گفت: از امروز دیگر می توانیم با هم آزادانه صحبت کنیم. پرسیدم چرا؟ گفت: اوباما.... نمی دانم چرا یاد خاتمی و احمدی نژاد افتادم!

برگرفته از وبلاگ بیداد     http://bidad.persianblog.ir/

/ 1 نظر / 31 بازدید
امین

بسیار روح انگیز جالب زیبا شیوا وسلیس ودل انگیز و متاثر کننده بود آرزوی توفیق دارم یه سری بزن و اگه خواستی یه تبادل لینک و اطلاعات واستفاده از موضوعات و مطالب هم اگه خواستی لینک کن وبگو تا لینک بدم موفق باشید ما را در پهنه سبز زیبای دعایتان از یاد نبرید خدا نگهدار